Prva brodska SF konvencija Marsonikon bliži se i sve manje vremena preostaje do subote, 2.6. Mi smo se u međuvremenu odlučili da popričamo s nekim od predavača tijekom konvencije, a drugi na redu je istraživač i predavač Goran Kolarić.
RM: Odakle zanimanje za SF i misterije i tko su ti bili uzori u početku?
GORAN KOLARIĆ: Svemir i znanstvena fantastika zanima me još od malih nogu iako nekakve uzore nisam imao (bar ne kao klinjo). Sve je počelo davnih osamdesetih još u osnovnoj školi kada su se na tv-u prikazivale serije poput Terrahawks-a ili po hrvatski Jastrebovi Zemlje. To se gledalo obavezno u jutanjem terminu prije škole.
Planet Zemlja, godina je 2020. Zemlji prijete androidi sa Marsa pod vodstvom Zelde (ona mi je bila opaka), njenog sina Youngstara i njene sestre koja se zove Sister. Na Zemlji se formira organizacija Terrahawks, čije se postojanje čuva kao tajna. Kud ćeš bolji uvod za klinca u misterije, tajne i sl.
Naravno nikako se ne smiju zaboraviti Spielbergovi E.T. i Bliski susreti treće vrste ( to se gledalo u kinu), e tu su me ozbiljnije počele zanimati teme poput izvanzemaljaca, NLO-a i sl. Zatim slijede Alieni, Stvor i onda velika prekretnica koja je počela sa Dosjeima X. Od tada mi uzori postaju Mulder i Scully. 90-tih godina ide i serijal Intruders (Uljezi) vrlo zanimljiva serija o otmicama vanzemaljaca.
Od tada postajem hard core ufo investigator. Kupujem knjigu Čovjek i NLO i tu kreće moja potraga za za izvanzemaljskim artefaktima koja traje do danas.
RM: Marsonikon je prva brodska konvencija SF-a. Odakle ideja i koliko je zahtjevna organizacija?
GORAN KOLARIĆ: Ideja za Marsonikon se javila koliko se sjećam prošle godine dok smo bili u Donjem Miholjcu na njihovom Domikonu. Nakon onoga Klingonskog graha nešto nam je udarilo u glavu da bi i mi mogli organizirati nešto slično. Što se tiče organizacije držim da ništa nije teško kada je ekipa složna i aktivna kao što mi u Orionu i jesmo i unatoč različitim stremljenjima unutar termina znanstvene fantastike.
RM: Predavanja si održavao na više različitih mjesta. Koja ti je omiljena tema i koje gostovanje ti se najbolje urezalo u sjećanje?
GORAN KOLARIĆ: Da, većina predavanja je održana unutar zidina ZTK (Zajednice tehničke kulture) i ta su mi se urezala u pamćenje. Najviše prvo predavanje (prvi put se nikad ne zaboravlja) i još uvijek omiljena tema Dvanaesti planet Zecharie Sitchina omiljenog autora koji je napisao serijal Zemaljske kronike.
Dakle riječ je o autoru koji je preveo drevne tektove stare preko 6000 g. iz drevnog Sumera. Prema njemu, nastanak sumerske civilizacije i cjelokupna evolucija homo sapiensa zasluga je izvanzemaljaca. U sumeranskim tekstovima, kako je tvrdio Sitchin, postojali su zapisi o planetu zvanom Nibiru.
Četiri puta veći od Zemlje, kruži eliptičnom putanjom unutar Mliječne staze i ulazi u Sunčev sustav svakih 3600 godina, a nastanjuju ga visoko razvijena bića zvana Anunnakiji. Čak njihovi tekstovi spominju da su Anunakiji imali na planetu Marsu svoju usputnu bazu???. Stvarno po meni fascinantna tema za proučavati.
RM: Diplomirani si povjesničar. Imaš u vidu kakvu publikaciju u budućnosti, vezanu uz tvoju omiljenu temu - alternativnu povijest?
GORAN KOLARIĆ: Dipl. sociologije i prof. povijesti. Kada bi imao dovoljno novaca da mogu obilaziti svijet i istraživati drevnu povijest rado bi to učinio. Za sada ne, ali tko zna šta budućnost nosi (možda dobijem na lotu).
RM: Koja su tvoja najviša očekivanja za vlastitu karijeru i SF skupinu, što bi želio u budućnosti kao krunu?
GORAN KOLARIĆ: Nažalost u državi u kakvoj živimo nisam previše optimističan glede nekakve karijere, a nisam baš ni nekakav karijerista (govorim iz iskustva), što se tiče SF Oriona definitvno bih mu poželio puno lipih stvari, dug život, da se družimo, povećamo broj članova i konačno kupimo normalan teleskop.
RM: Imaš kakvu poruku za SF fanove koji će 2.6. pohoditi Slavonski Brod?
GORAN KOLARIĆ: Svim fanovima želim prvenstveno dobar provod na Marsonikonu i da dođu u što većem broju.