Croatian English French German Italian Russian Spanish Swedish

4Dportal.com Facebook Profil4Dportal.com Twitter4Dportal.com YouTube kanal4Dportal.com RSS

A+ R A-
Dobrodošli, Gost
Molimo vas Prijava ili Registracija.    Izgubljena šifra?

Promjene, i kako do njih!
(1 pregledavam) (1) Gostiju
Idi na dnoStranica: 1234
TEMA: Promjene, i kako do njih!
Re:Promjene, i kako do njih! Prije 3 Godina, 2 Mjeseci Karma: 0
Ja puštam da me rijeka nosi.Vjerujem da smo inkarnirani baš u ovim otežavajućim okolnostima (okruženi niskim vibracijama) jer je zaključeno da mi to možemo.Batrgamo se,zar ne? Kad sam obranila svoj doktorat na ekonomiji i otvorila poduzeće ja nisam slutila da će me duhovnost privući i dovesti do ogromnih promjena u mome životu.Nakon deset godina moj je posao propao ali se svemir brine da ja uvijek imam dovoljno za udoban život na kakav sam naučila.Otvorile su se druge mogućnosti u kojima više uživam i imam manje posla s ljudima.
Vjerujem da nas nagrađuje čak i kad nam stavlja prepreke po putu jer je krajnji cilj naš boljitak.
Onda kad me nešto izbaci iz ravnoteže ja jednostavno znam da se to moralo dogoditi da iz toga učim.S razlogom smo baš ovdje gdje jesmo, okruženi otežavajućim faktorima..
mala koko
Fresh Boarder
graphgraph
Korisnik offline Klikni ovdje za pregled profila korisnika
Pisanje je dopušteno samo registriranim korisnicima.

Kad sam o težnji promjenama pisao, mislio sam da se podrazmijeva da teže promjenama uvjeta oni koji dođu do zaključka da se nalaze usrijed sputavajućih i dehuminaizirajućih uvjeta, A KOJI IM, BAR PO NJIHOVOJ PROCJENI, NISU DUHOVNO FUNKCIONALNI.

Slažem se, a već sam se na to i osvrtao u tekstovima, da ima dosta problema, muka i teških odnosa koji su nam duhovno korisni. Sa kojima smo, time što ih istrpimo, na dobitku.

Međutim, ima ih koji očigledno nisu, koje možemo uzimati kao djelovanje ili kao posljedicu djelovanja, da li nekakvog Matriksa i Čuvara, da li masovne svijesti, nebitno je. Na primjer, tolika radna mjesta koja su sasvim jednostavno i očigledno - dehumanizirajuća. Pomišljati na njih, svrstavati njih u "korpu" duhovno korisnih životnih iskušenja - svakako da nije mudro.

Otkuda mi možemo znati šta je od iskušenja duhovno korisno, a šta tek duhovni "prazan hod"? Teško da možemo znati. Jednostavno, svojim planovima o promjenama, te "tajnaškim" prakticiranjem težnji ka ostverenju - mi nikako ne možemo pogrešiti: mehanizam koji je nekim Višim planom zadat, kao onaj koji se mora istrpjeti - ionako nećemo srušiti, morat ćemo ga istrpjeti, ono što možemo mijenjati - mijenjaćemo.

I da nam se ništa ne ostvari - korist od prakticiranja nekog modela težnje ostvarivanju ciljeva svatko će vrlo brzo osjetiti, jer ono znači bavljenje nečim što bi se moglo označiti kao uzvišeni sadržaj, a svako bavljenje takvim sadržajima oplemenjuje svijest.

Jasno je: tko ne osjeća da nešto treba da mijenja u svom životu - zašto bi "na silu" izmišljao planove i radio nešto što mu nije uopće potrebno.
miro
Fresh Boarder
graphgraph

Lijepo ste to rekli:"Svako bavljenje takvim sadržajima oplemenjuje svijest."
I slažem se da oni koji ne žele ništa mijenjati ne trebaju to raditi !
Mene nije nikakva nevolja natjerala na ovaj put već radoznalost,mudrost nekih duhovnih učitelja ili karma ali je nakon desetak godina vlastitog učenja (neke sam stvari prihvaćala,neke odbacivala) moj život postao drugačiji. Naučila sam prihvaćati i dobro i zlo na mudriji način,mirniji,bez patetike i jadanja .Istina je da sam se promijenila i u odnosu na ljude. Više mi nije važno da li sam im draga već mi je važnije mogu li i želim li biti i družiti se s njima.
Previše često vidim da nitko nikoga ne sluša,da razumijevanje i suosjećanje ne postoje nego jedno veliko "ja" koje je cenar zbivanja.
Sada sam postala mudrija pa se ne borim da bih došla do riječi i iznijela svoje mišljenje kad ionako znam ga neće čuti.
Emocije sreće i nesreće u mojim su rukama a zbog te je promjene vrijedilo sve.
Ovoga trenutka osjećam kao da nas ovo nepravedno društvo izbacuje iz ljuštura uljuđenosti (koju su neki glumili a sada misle da više ne moraju) i tjera na svijetlost da se ugledamo ili da nas drugi ugledaju.Kao da padaju maske svakim danom,ljudima,državama svemu što treba otkriti.Ne znam,možda i nisam u pravu ali izgleda kao da dolazi trenutak u kojemu ćemo svi biti na čistini svjesni kakvi smo.Da li je to sudnji dan? Ne bih ga tako nazvala ali neka velika promjena stiže.
mala koko
Fresh Boarder
graphgraph

Na jednoj strani ovo jesu dobri pokazatelji osobnih promjena, na drugoj - dijagnosticiranje stanja u kojemu su ljudi oko nas.

Promjene u nama omogućavaju nam, između ostalog, da pronicljivije shvaćamo ponašanje drugih.

Dok nismo upućeni na življu interakciju sa drugima, sa većim brojem ljudi koji su u nekim drugim vrijednostima i pod nekim drugim motivatorima, onda nam vanjske promjene i ne padaju na pamet.

Tu je granična linija između unutarnjih i vanjskih promjena, ili - linija od koje se počinje razmišljati o vanjskim promjenama, nameće se potreba za njima.

Što nam se svijest više "prispodobila", ispunila nekim višim vrijednostima, "standardima", u ponašanju i reagiranju, to nam teže padaju življe interakcije sa većim brojem ljudi čija svijest je "u vodama" starih vrijednosti. I, ako je netko PRINUĐEN na takvu interakciju, kao što je kod mene slučaj, to je pomisao na vanjske promjene, koje se tiču promjene radnog ambijenta, nužno nameće. (Radim u školi...)

Kod 99% kolega sa kojima radim, već dvadesetak godina, nije potrebna visoka razina pronicljivosti da se konstatira da makar malo vidljivijih promjena "ni od korova". Kako su u svim situacijama u kojima smo u interakciji reagirali prije godinu dana, tako je bilo i prije deset, i prije dvadeset godina.

Ja, naravno, ne mogu da znam šta se kod njih dešava u nekim dubljim psihološkim sferama, ali, nemoguće je da se promjene u tom domenu ne bi odrazile na vanjska reagiranja. Dakle, nema, bar vidljivijih, promjena. I - ONI AMBIJENT U KOJEM RADIMO, a interakcija sa masom učenika je pravo psihološko mučenje, i za njih, i za nas, s ove strane katedre, DOŽIVLJAVAJU KAO NAJNORMALNIJI, KAO AMBIJENT U KOJEM DOŽIVLJAVAJU SVOJE RADNO ISPUNJENJE.

Normalno je, i ne pomišljaju na nekakve promjene radnog mjesta.

Dakle, pomisao na promjene ovisi i o razini svijesti. Svijest u kojoj su se, uslijed pomaka, "ustoličile" više vrijednosti - neće doživljavati ispunjenje u ambijentu ili u procesima koji su zasnovani na starim vrijednostima. To se podjednako odnosi na sve aspekte našeg života, od braka, obitelji pa nadalje.
miro
Fresh Boarder
graphgraph

U pravu ste.Zato (sad će ovo zvučati čudno) mislim da se neko dijeljenje događa.Kao da smo dobili priliku i mogli je iskoristiti ali sada je došao kraj.Niste htjeli-dobro (tu mislim na sve one koji se ne žele mijenjati jer su uvjereni da su divni) sada je došao kraj.Niste shvatili ili htjeli promijeniti sebe a stiglo je doba koje onda ne možete razumijeti,kojemu se nećete znati prilagoditi. Iz nekog nepbičnog razloga buđenje je bilo prisutno ili kao mantra ili kao mem.
Nešto,netko nam je to ponudio a mi smo uskočili svatko na svoj način.Oni koji nisu....zakasnili su jer više nema popravka.
mala koko
Fresh Boarder
graphgraph

Ranije sam i ja u nekoj fazi pomišljao kako je kasno za promjene, za one koji već nijesu krenuli tim putem. Sada sam, zaokupljen razmišljanjima o tome šta i kako tko može osobno da poduzme da izmijeni uvjete u kojima je, ispustio takvu perspektivu iz vida. Da, svakako da ona ima smisla. Posebno zato što, bar na ljudima oko sebe, ali i više, na općim dešavanjima u svijetu, vidim kako se oni koji nisu krenuli putem promjena - jednostavno samo ukopavaju u starome, kao da im staro uvlači svijest ui se sve dublje, kao u živom blatu.

Kao da se u odnosu na promjene ljudi dijele na nekakve tipove.

1) Oni kojima je staro, stare vrijednosti, vrhunac svih životnih težnji. Koji se čak boje promjena, možda uz pomisao na neke sitne životne popravke.

2) Oni koji su svjesni da ništa postojeće ne valja, ali - ukopani su u nekakvom pesimizmu, niti vjeruju da će nam neko "sa strane" pomoći, niti da mi sami sebi možemo pomoći.

3) Oni koji su u vodama stare duhovne paradigme, koji su fokusirani na duhovne promjene, smatrajući vanjsko nebitnim, zapostavljajući vezu unutarnjeg i vanjskog, zaboravljajući da unutarnje ne može da cvjeta, a da, ISTOVREMENO, vanjsko bude u blatu, odnosno, da pravog, KOMPLTENOG unutrajeg napretka ne može biti bez promjena u interakciji unutarnje-vanjsko.

4) Oni koji se označavaju kao "tajnaši", koji jesu sasvim okrenuti promjenama, ali, nažalost, sa isključivošću suprotnom od onih koji su na duhovnom putu stare paradigme: fokusirani najviše na materijalno-financijske dobitke, na uživanja, na carpe diem...

S obzirom na takvu situaciju - zapitam se: ima li svrhe pisati i dalje o promjenama u smislu u kojem ih ja imam u vidu, u smislu kompletnih unutarnje-vanjskih promjena.

Ako je tako, da oni koji su završili sa promjenama kojima su težili, sa time su završili, a onima, koji i ne teže promjenama, nikakvi napisi o tome nisu potrebni da ih inspiriraju...

Možda ostaviti ovakve tekstove ad acta, dok se neki preokret ne desi, te raditi samo na osobnim promjenama?
miro
Fresh Boarder
graphgraph

Idi na vrhStranica: 1234
Baner

Popularno

Novosti

Kolumne

Partneri

Prijava

Registracija

*
*
*
*